Számtalanszor megkaptam már az alábbi kérdéseket:
- Milyen domain-t válasszak?
- Hol intézzem a domain vásárlást?
- Melyik a legjobb tárhelyszolgáltató?
Illetve szakmai fórumokon is hétről hétre feljön a téma, úgyhogy ezt a cikket most annak szentelem, hogy a domain-nel és webtárhellyel kapcsolatos minden kérdésre megadjam a választ.
A cikk végén pedig segítek a döntésben, és a vásárlás folyamatában plusz egy kedvezmény kupont is sikerült neked intéznem.
Vágjunk is bele.
Tartalomjegyzék
Mi az a domain?
Technikailag ez a weboldalad IP címének szöveges megfelelője, tehát amit a látogató beír a böngészője URL sávjába, ha el akarja érni a weboldaladat pl.: balazsmolnar.net.
Azért találták ki mert sokkal egyszerűbb ezt megjegyezni mint az IP címet: 185.51.191.41
Tehát nem kérdés, hogyha weboldalt szeretnél, akkor szükséged lesz egy domain címre.
Egy jó domain kritériumai a következők:
- egyszerű, rövid, könnyen megjegyezhető
- a célközönséged szempontjából egyértelmű és érthető
- ne legyen benne ékezet és kötőjel
- Magyarországon használt végződések: .hu .com .net .org .eu
A domain név választás cikkben bemutatom azt az elméleti és gyakorlati módszertant, amivel meg tudod találni a tökéletes domain nevet.
Ha ezek megvannak, akkor már csak egy lépés van hátra, le kell ellenőrizni, hogy elérhető-e a domain.
Látogasd meg például a https://sybell.hu/domain/ oldalt.
Majd írd be a domain ellenőrzőbe a kiválasztott domain nevet és kattints a Keresés gombra.
Ha elérhető, akkor a „Gratulálunk…” üzenet fogad és már regisztrálhatod is a kiszemelt domain címet. Azonban most azt javaslom, hogy inkább olvasd tovább a cikket, ugyanis a végén kitérek rá, hogyan tudsz akár ingyen domaint regisztrálni magadnak.
A domain árak összehasonlítására nem térek ki külön, azzal számolj, hogy egy domain név kb 2.000 Ft/év körül érhető el (a Sybell-nél az árak 2 évre vonatkoznak).
Ha megvan a domain, akkor már csak egy tárhely bérlésre van szükséged.
Tárhelyszolgáltatás
A tárhelyre azért van szükséged, mert itt fogod tárolni a weboldalad minden fájlját, és médiaelemét (képek, videók).
Alapvetően kétféle webtárhely szolgáltatás közül választhatsz:
- VPS (Virtuális szerverek): a szerver erőforrásai felett csak te rendelkezel
- Osztott tárhely: a szerver több weboldalt is kiszolgál egyszerre. Fontos, hogy egymás adataihoz nem férnek hozzá csak az erőforrásokon osztoznak. Így költséghatékonyan üzemeltethetők és így te is jóval olcsóbban tudsz hozzájutni, mint egy VPS-hez.
Itthon a legtöbb weboldal esetében tökéletes megoldás egy osztott tárhelyszolgáltatás, így valószínűleg neked is megfelelő lesz.
Itt akár vége is lehetne a cikknek, azonban a tapasztalataim alapján tárhely és tárhely között hatalmas különbségek lehetnek, úgyhogy nézzük is meg, hogy mit kell tudnia egy profi WordPress tárhelynek.
Tárhelyszolgáltató kritériumok
Ügyfélszolgálat
Az ügyfélszolgálat kiemelten fontos. Egyrészt, hogy a hét minden napján 0-24 elérhető legyen. Hétvégén is bármi történhet a weboldaladdal, ne kelljen hétfőig várni még valaki segíteni tud a hiba elhárításában.
Rendelkezésre állás
A 99.9% rendelkezésre állás a minimum, ugyanis nem engedheted meg, hogy éves szinten a honlapod pár óránál tovább elérhetetlen legyen.
A legtöbb szolgáltató csak 99%-os rendelkezésre állást gyújt, de ha kiszámolod ez évente kb 3.5 napi leállást is jelenthet. A 100% pedig nem elvárható ugyanis lesznek év közben például frissítések (rendszerint késő este vagy hajnalban), amikor pár percig nem lesz elérhető a honlapod. Ez teljesen normális, a szerver és a honlap naprakészen tartása és a biztonság érdekében van rá szükség.
Biztonsági mentés
A weblapod biztonsági mentéséről neked is gondoskodni kell, de nagy segítség, ha a szerver is készít legalább naponta biztonsági mentést. Így ha valamilyen okból kifolyólag vissza akarsz állítani egy korábbi verziót, akkor annak semmi akadálya nem lesz.
Szerver oldali gyorsítótárazás
A szerver oldali gyorsítótárazás szintén a te munkádat könnyíti meg. Így nem feltétlen kell felesleges bővítményekkel terhelned a weboldaladat, hanem a szerver megoldja, hogy a weboldal a lehető leggyorsabban töltsön be a látogatóknak.
Ingyenes SSL tanúsítvány
Az ingyenes SSL tanúsítvány szintén elengedhetetlen, ugyanis ez teszi lehetővé, hogy a weboldal és a látogató közötti adatforgalom egy biztonságos csatornán menjen keresztül.
A mai napig van olyan tárhelyszolgáltató, akik több ezer forintot elkér ezért évente. Jobb ha tudod, hogy a korszerű tárhelyszolgáltatóknál általában van ingyenes megoldás is.
Ha már van weboldalad, de még nincs SSL tanúsítványod, akkor mindenképpen olvasd el a WordPress SSL beállításról szóló cikkemet is.
Melyik WP tárhelyet ajánlom?
Kezdjük azzal, hogy az ingyenes tárhelyeket semmiképpen, ugyanis ezek nem megbízhatóak. Ha egy stabil alapot szeretnél a weboldaladnak, akkor kénytelen vagy rászánni pár ezer forintot havonta.
Az ügyfeleim jóvoltából számtalan nemzetközi és magyar hosting szolgáltatót volt szerencsém kipróbálni. Vannak köztük kifejezetten profik, elfogadhatók és borzasztóan alacsony színvonalúak is.
Jelenleg a hazai piacon szerintem az egyik legjobb tárhelyszolgáltató a Sybell. Már egy jó ideje őket ajánlom mindenkinek, aki magyar nyelven akar weboldalt készíteni.
WordPress weboldalaknak a Sybell 6GB tárhelyet ajánlom.
6GB-nál ugyanis nem érdemes kisebbet választani. Illetve ettől a csomagtól kezdve 200%-os a processzor sebesség, 2.5 GB a fizikai memória és 1 darab domaint ingyenesen lehet regisztrálni.
Webshopoknak pedig a Sybell 17GB tárhely a minimum ajánlásom.
Miért pont ezeket?
Azért ezeket mert minden alapvető kritériumnak megfelelnek, sőt még többet is nyújtanak, így kiemelkednek a hazai kínálatból:
- Az ügyfélszolgálat átlagon felüli
- Rendelkezésre állás 99.9%
- Biztonsági mentés (napi, 30 napos adatmegőrzéssel)
- LiteSpeed Cache szerver oldali gyorsítótárazás
- Ingyenes SSL (HTTPS elérés)
- Extra:
- Ingyenes domain regisztráció (.hu .com .net .org .eu)
- Sávszélesség: 1000Mbit/s le- és feltöltés
- Korlátlan adatforgalom
- CPU sebesség 200%
- Fizikai memória: 2.5GB
- WordPress installálás egy kattintásra
Ár-érték arányban pedig verhetetlen, főleg, hogy 15% kedvezményt kapsz a következő kuponnal: BALAZSMOLNAR
Nézd meg a videót a domain és tárhely vásárlás folyamatáról:
Ha neked valamiért nem szimpatikus a Sybell, akkor a Rackforest-et tudom még jó szívvel ajánlani: https://rackforest.com/szolgaltatasok/tarhely/
A Sybell 6GB-os csomaghoz az SSD10 (10GB-os) csomagjuk áll a legközelebb.
Itt is megkapod a
- 99.9% rendelkezésre állást
- az ingyen SSL-t
- a napi biztonsági mentést.
A különbség, hogy a Rackforest-nél
- csak 100% a CPU sebesség
- 1 TB/hó az adatforgalom
- 1 GB a fizikai memória és
- nem jár ingyen domain a tárhelyhez
Az árak pedig (ne tévesszen meg van ahol bruttó árat találsz és van ahol nettó + áfa):
- Sybell 6GB 15% kedvezménnyel: 21.471 Ft + 1 db ingyen domain (2.590 Ft értékben)
- Rackforest SSD10: 15.900 + áfa, tehát 20.193 Ft
Ezzel a két szolgáltatóval biztos, hogy nem lősz mellé, úgyhogy döntsd belátásod szerint.
Gyakran ismételt kérdések
Könnyen megjegyezhető, egyszerű, rövid, nincs benne ékezet. kötőjel és itthon a .hu .com .net .org .eu végződés az elfogadott.
Én a Sybell-t javaslom, ahol a BALAZSMOLNAR kuponnal 15% kedvezményt kapsz. Részletesen kitérek rá a cikkben, hogy miért pont őket ajánlom.